Henrieta Kurčíková, Tradícia inak

Henrieta Kurčíková, Tradícia inak
4. októbra 2017 matus

 Mestská galéria Rimavská Sobota
 Výstava: Henrieta Kurčíková, Tradícia inak
 vernisáž v piatok 22. septembra 2017 o 17,00 hod.

kurátorky: Petra Filipiaková a Gabriela Garlatyová
trvanie výstavy: do 20. 11. 2017
otvorené: pondelok – piatok: 9.00 – 17.00

Hlavné námestie 5, Rimavská Sobota
www.mgrs.sk, mestskagaleriars@rsnet.sk


Výstavy Mestskej galérie Rimavská Sobota v roku 2017 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Henrieta Kurčíková / Tradícia inak

Prvá samostatná výstava Henriety Kurčíkovej (1988) pochádzajúcej z Rimavskej Soboty (Kružna) predstavuje prierez tvorby začínajúcej autorky vo výbere prác od roku 2008.

Henrieta Kurčíková je textilná výtvarníčka, ktorá vyšla zo skúseností z ateliéru textilného priestoru a dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Textil je ako médium, materiál a technológia dôležitou súčasťou jej tvorenia. Henrieta Kurčíková s ním ale narába experimentálne a kreatívne, prekračuje tradičné hranice remesla a jeho utilitárnej funkcie smerom k umeleckým vyjadreniam. Preto, aj keď pracuje s výšivkou na zamate, s dekoratívnymi motívmi alebo s odevom vychádzajúcim z folklóru, nevytvára úžitkové predmety či odevy.

Na výstave predstavuje dizajnérske a skulpturálne objekty, poťah na kreslo, kostýmové skulptúry, odevy a ich časti – čepce, kabát, textilné „maľby a kresby“, fotografie vytvorené v spolupráci s Evelyn Bernčičovou a Jakubom Čajkom.

Jadro výstavy tvorí sugestívna inštalácia z objektov s názvom Feminis z roku 2014, ktorej témou je identita ženy, kedy cez znak ženského tela poeticky vyjadruje vnímanie tejto vrstevnatej tematiky, tiež sa v nej zaoberá vzťahom medzi mužom a ženou a uvažuje nad jeho odtieňmi, väzbami.

Henrieta Kurčíková používa textilný materiál ľanovej priadze, ktorý češe, prepletá, modeluje a vznikajúce figurálne tvary fixuje vodným sklom. Je to pre ňu typická autorská technika, ktorú rozvíja aj v ďalších prácach – v textilných kostýmoch Musculus et corpus, 2012.

V cykle čepcov Status, 2012 sa zaoberá problémom objektivizácie žien stereotypne považovaných za sexuálne objekty, fetiše, ale aj témou emancipácie ženy a spoločenského vnímania statusu nezadanej a vydatej ženy. Čierne čepce zastupujú aj temnú stránku ženskej sexuality, identity a povahy – ženy dominantnej, vládnucej.

Henrieta Kurčíková skúma nové technológie a konfrontuje ich s tradíciou – umeleckým remeslom s folklórom a ľudovou kultúrou, kedy mäkký textil je konfrontovaný plechom, plexisklom – teda technickými materiálmi: objekty Lampa, 2012, Iný kraj, iný mrav, (mucholapky) 2010.

V hlavnom priestore premiérovo predstavuje aj časť svojej dizertačnej práce ReCrack, 2017, ktorú tvoria autorsky tkané plátna. Práca vznikla ako návrh na redizajn dezénu poťahu známeho kresla T 2403 od dizajnéra Viliama Chleba. Henrieta pracuje s motívom trikolóry, ktorá je farebne vtkaná do pozadia popraskanej štruktúry. Toto popraskanie vychádza zo skutočných štruktúr popraskaných omietok, ktoré si autorka nafotila na stenách skutočných inštitúcií. Odkazuje tak priamo na priestory galérií, škôl a pod., v ktorých sa toto kreslo často používalo. Kreslo bolo navrhnuté v roku 1980, vychádza teda z moderného tvaroslovia normalizačnej kultúry, ktorú symbolizuje. Kurčíková sa navracia k vizuálnej kultúre minulého obdobia, nahliada na ňu už cez osobnú skúsenosť, vytvára však najmä výtvarnú sondu do minulého času, ktorá je aj prekvapujúcou aktuálnou najmä ako strašiak temného nacionalizmu, ktorý sa vynára z pôvodných tradičných hodnôt našej histórie a kultúry.

 

Henrieta Kurčíková

1988, Rimavská Sobota

Od roku 2016 doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

2008 – 2014 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, katedra textilnej tvorby Odbor pôsobenia: Ateliér textilného priestoru a dizajnu.

2005 – 2008 Stredná umelecká škola v Trenčíne.

Študijný odbor: Navrhovanie a modelovanie odevov.

Výstavy:

2014 TEXTIL > TEXTIL > TEXTIL- Galéria Médium, Bratislava

2014 Rozmanitosť nutná, Slovenská národná galéria SNG, Bratislava

2013 Talenty 2003- 2013, Galéria X, Bratislava

2013 Galéria Satelit, Recyklátor , Bratislava

2013 Handwerk & Design, Talente 2013, Mníchov

2012 Módna prehliadka v Institute of Directors, sprievodná akcia Letných olympijských

hier, Londýn 2012

2012 Absolventská prehliadka , VŠVU, Bratislava

2011 Výročie ZUŠ, Galéria Genevia Rimavská Sobota

2011 Kabinet kuriozít , Galéria X Bratislava

2010 Sisonke Art & Design Events 2010 ,Viedeň

2010 Trienále textilu, Łódź, Poľsko.