Erik Binder, Pneumatrix

Erik Binder, Pneumatrix
18. novembra 2016 matus

kurátorka: Soňa Porvazníková

autorská výstava

  1. 11. 2016 – 31. 1. 2017

 

Výstava Erika Bindera predstavuje jeho aktuálnu tvorbu, ktorá je reprezentovaná projektom Pneumatrix a Bindermix ako voľný výber diel z ostatnej tvorby. Jeho tvorenie pôsobí ako podvratná neviazaná hra umenia, ktorá veselo obchádza akademické umenie, ale zároveň vytvára nový trend.

Na hru treba dvoch a viacerých. To sú Binderove mnohé fičúringy (featuring) v Kunsf-fu, Kunst-fa, 2JA s Gabikou Binderovou, Binderfresh a súčasná aktuálna spolupráca so Zojou Zupkovou – Pneumatrix. Binder – veľké dieťa, ktoré ale umenie berie úplne vážne, žije ním. Umenie je jeho súčasťou, preto ťažko nájsť hranicu umenia-neumenia. Remixuje svoje zážitky ako odevy, ktoré prezlieka, kupuje a vynosí, skombinuje, stratí, zabudne, daruje.

Jeho účasť na 50. Benátskom bienále v spoločnom projekte s Kamera Skura: Superstart mu odštartovala aj medzinárodne otvorenú kariéru. Nástenky, inštalácie, maľby sprejom, komixy, kresby a ich remixy sú hrou a opakovaným návratom do detstva, aj cez svoje deti Alexa a Maxa, ktorí sú zásadnou súčasťou jeho životného nomádskeho remixového konceptu.

Erik Binder sa v MG RS predstavil spoločne s Gabikou Binderovou v roku 2000 v rámci dôležitej výstavy s názvom 2JA. Jeho tvorba bola súčasťou viacerých výstav v MG RS: Umenie miesta, Retrospektíva X., či spoločnej výstavy s Viktorom Frešom pod názvom BINDERFRESH, ktorá sa v rimavskosobotskej galérii konala v roku 2012. V roku 2004 sa Binderove diela dostali do výberu kolektívnej výstavy s názvom Prerušený obraz, na ktorej sa okrem neho predstavili aj autori: Alena Adámková, Pavol Breier, Ľubo Ďurček, Stano Filko, Peter Janáčik, Michal Kern, Július Koller, Martin Sedlák, Ľubo Stacho a Jana Želibská (kurátorka: Petra Hanáková). Na prelome rokov 2013/2014 vystavoval na spoločnej výstave Bienále maľby IV.? (kurátorka: Gabriela Garlatyová). Binderovo dielo s názvom Každý by chcel, ktoré je vystavené aj na našej výstave, získané akvizíciou bolo tiež súčasťou výstavy Čerstvý nákup.

 

Erik Binder

1974, Hnúšťa – Likier

1991 – 1999: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, doc. R. Jančovič, prof. D. Fischer. 1997 – 1998: Akademie výtvarných umění v Prahe, Vladimír Kokolia.

2000 – 2001: pedagogicky pôsobil na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Od roku 2002… pôsobil ako asistent prof. D. Fischera na VŠVU v Bratislave. Tu tiež absolvoval doktorandské štúdium v roku 2010. V rokoch 2001 a 2007 bol finalistom Ceny Oskára Čepana.